Uszczelki gumowe – najważniejsze informacje

Uszczelki gumowe to elementy, których nie brakuje w naszym domu. Znajdują się one w kranie, w oknie, kabinie prysznicowej oraz w kaloryferach. Nie zwracamy na nie najczęściej uwagi, chyba że coś zaczyna nam przeciekać lub przepuszczać i należy je wymienić. Kapiący kran lub hulający wiatr z okien, to najbardziej znane nam wszystkim momenty, które mówią o mocno wyeksploatowanych uszczelkach. Co warto wiedzieć o tych niepozornych, a jednak ważnych elementach?

Uszczelki gumowe – rodzaje i zastosowanie

Uszczelki gumowe produkowane są z różnego rodzaju płyt gumowych, których przeznaczenie często bywa bardzo odmienne, tak jak pełnione przez nie funkcje. Jak to rozumieć? Mianowicie chodzi o miejsce, jak i instalację, w której będą one wykorzystywane. Oczywistym jest, że uszczelki, które zostaną zastosowane w oknach czy kaloryferach nie będą stosowane tam, gdzie produkuje się żywność – tak, w branży spożywczej używa się uszczelek gumowych. Jakie zatem wyróżniamy typy uszczelek gumowych? Są to między innymi uszczelki do kontaktu z wodą pitną oraz zupełnie niezdatną do spożycia, uszczelki gumowe dedykowane do kontaktu z olejem, a także uszczelki przeznaczone do kontaktu z żywnością. Każda z tych uszczelek gumowych powstała w wyniku wykorzystania zupełnie innego gatunku gumy. Są to m.in: EPDM (posiada atest PZH), SBR, NBR, NR-L. Wszystkie te uszczelki gumowe można nabyć u polecanego przez nas producenta http://www.admet.com.pl/.

uszczelki

Uszczelki – jak o nie dbać?

Uszczelki, które swoje zastosowanie mają w naszych domach, trzeba regularnie konserwować i czyścić (podobnie jak wszystkie inne elementy), a w razie konieczności po prostu wymienić. Najczęściej w naszych domach mamy do czynienia z kapiącym kranem niedającym spać w nocy lub nieszczelnymi oknami, przez które wpada chłód. Jak zatem dbać i pielęgnować uszczelki gumowe? Ważne jest systematyczne czyszczenie uszczelek z zalegającego brudu, a później zabezpieczenie ich odpowiednim smarem np. wazeliną techniczną. Dzięki tłustej substancji uszczelki na dłużej zachowają swoją strukturę, a także jej użycie pozwoli uniknąć uszkodzeń lub pęknięć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *