Jakie fazy snu wyróżniamy?

Fazy snu odgrywają kluczową rolę w regeneracji organizmu i utrzymaniu zdrowia psychicznego. Zanim zanurzymy się w różnice między poszczególnymi fazami snu, warto zrozumieć, jak funkcjonuje sen jako całość. Sen dzieli się na kilka faz, z których każda pełni swoją unikalną rolę w procesie regeneracji.

NREM i REM Główne fazy snu

Najpowszechniejszym podziałem faz snu jest rozróżnienie na NREM (Non-Rapid Eye Movement) i REM (Rapid Eye Movement). NREM obejmuje fazy, które stopniowo prowadzą do głębszego snu. Faza REM, nazywana również paradoksalnym snem, występuje po około 90 minutach od początku snu i charakteryzuje się szybkimi ruchami gałek ocznych oraz intensywnym snem. To moment, w którym sny stają się najbardziej intensywne. Mózg staje się aktywny, a gałki oczne wykonują szybkie ruchy. To w tej fazie zachodzą procesy związane z emocjami, a także konsolidacja informacji. Faza REM stanowi około 20-25% całkowitego czasu snu.

Stadium pierwsze fazy NREM

To faza, w której zaczynamy powoli zapadać w sen. To etap przejściowy, który trwa tylko kilka minut. W tym momencie mięśnie zaczynają się rozluźniać, a my tracimy kontakt z otoczeniem. Faza ta jest krótka, lecz kluczowa dla prawidłowego przejścia do kolejnych etapów snu.

Stadium drugie fazy NREM

W fazie drugiej organizm przechodzi w bardziej stabilny stan snu. Serce bije wolniej, a temperatura ciała obniża się. Faza ta trwa dłużej i stanowi około 50% całkowitego czasu snu. To w niej występują tzw. kompleksy K, które pomagają utrzymać nas w stanie snu.

Stadium trzecie fazy NREM

Faza trzecia to moment najgłębszego snu, zwany również snem delta. Charakteryzuje się bardzo wolnymi falami mózgowymi. To w tej fazie następuje regeneracja fizyczna, wzrost hormonu wzrostu oraz konsolidacja pamięci. Jest to faza kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Więcej o fazach snu przeczytasz tutaj – https://zaburzeniasnu.info/czym-sa-fazy-snu-rem-i-nrem-i-ile-trwaja/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *