Dziecko z autyzmem w przedszkolu – to warto wiedzieć

Wiedza o autyzmie pozostaje w naszym kraju na stosunkowo niskim poziomie. Dotyczy to nie tylko osób, które nigdy nie spotkały się z tym zaburzeniem, ale także wielu pedagogów lub rodziców, którzy wychowują autystyczne dziecko. Aby maluch dotknięty tym zaburzeniem mógł sprawnie funkcjonować w środowisku przedszkolnym i nie tylko, warto zapisać je do dobrego przedszkola specjalnego, w którym będzie mógł liczyć na fachową pomoc i wsparcie specjalistów, a także rówieśników. Co warto wiedzieć o funkcjonowaniu dziecka z autyzmem w przedszkolu? Jaką placówkę najlepiej wybrać? O tym w poniższym artykule.

Dziecko z autyzmem w przedszkolu

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być bardzo stresujące dla każdego dziecka. Nowe otoczenie, brak opieki rodzica, obce dzieci, hałas, nowe miejsce – wszystko to może powodować, że maluchy mogą czuć się przestraszone i zniechęcone do przedszkola. Dotyczy to nie tylko dzieci z autyzmem, ale również dzieciaków bez zaburzeń. Tutaj warto zauważyć, że w prywatnym przedszkolu dzieci z autyzmem i nie tylko mogą czuć się znacznie bardziej komfortowo z wielu powodów. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze małe grupy, wsparcie specjalistów oraz obecność dzieci z podobnymi problemami. Takie czynniki mogą powodować, że dziecko w przedszkolu będzie czuć się bardziej komfortowo, a przez to bezpiecznie.

W przypadku pojawienia się problemów, doświadczeni pedagodzy będą wiedzieć, jak udzielić dziecku specjalistycznej pomocy.

Przedszkole integracyjne w Tychach

Przedszkole integracyjne staje się coraz popularniejsze nie tylko wśród dzieci z autyzmem lub innymi zaburzeniami, ale także wśród dzieci zdrowych. Zalety takich placówek doceniają rodzice, którzy chcą mieć pewność, że ich maluch otrzyma najlepsze wsparcie doświadczonych pedagogów, a także będzie mogło czuć się bezpiecznie w grupie rówieśniczej. W Tychach takim przedszkolem jest Akademia Rozwoju Otwarte Okno: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/2/przedszkole/

W przedszkolach integracyjnych dzieci mogą liczyć na wiele specjalistycznych zajęć, w tym między innymi arteterapię, zajęcia plastyczne, logopedyczne, rytmikę lub gimnastykę korekcyjną. Warto mieć też na uwadze wsparcie dietetyka, który dba o to, aby dzieci mogły jeść w przedszkolu posiłki o najlepiej dobranych składnikach odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *